Z czym związany jest ból pleców?

Ból pleców, prędzej czy później, spotyka niemal każdego z nas. W dzisiejszych czasach to najczęściej pojawiający się problem związany z ograniczeniem swobodnego funkcjonowania. Niestety, dotyczy on również osób w młodym wieku. „Nie mogę się swobodnie poruszać, bo boli…” albo „Ból nie pozwala mi na…” – te zdania najczęściej padają podczas wywiadu przeprowadzanego z pacjentem na początku jego pierwszej wizyty w gabinecie osteopaty.

Ból pleców – to musisz o nim wiedzieć!

Podstawowe informacje o bólu pleców, zarówno ostrym, jak i przewlekłym, zawarłem w dziale „Osteopatia dla Ciebie”, w zakładce „Osteopata dla dorosłych”. Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi tam informacjami. Wcześniej jednak chcę wspomnieć o jeszcze jednym, niemniej wartym podkreślenia fakcie. Z osteopatycznego punktu widzenia, dolegliwości bólowe pleców ZAWSZE odnoszą się do funkcjonowania organizmu człowieka jako CAŁOŚCI.

Postępowanie osteopatyczne jest w stanie w bezpieczny i delikatny sposób przywrócić naturalne możliwości ruchu obszarów ciała, z pozoru zupełnie niezwiązanych z miejscem występowania bólu. Wg J.P. Barrala, francuskiego osteopaty z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem, więcej niż 90% dolegliwości związanych z odczuwaniem bólu pleców ma swoją przyczynę w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

Kiedy zgłosić się do osteopaty z bólem pleców?

Bez względu na przyczynę, ból pleców to bardzo przykra dolegliwość. Zignorowana może wywoływać coraz większy dyskomfort. Moje wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami utwierdza mnie w przekonaniu, że im szybciej osoba z bólem pleców zgłosi się do osteopaty, tym lepiej dla niej. Wskazaniem do wdrożenia postępowania osteopatycznego są miedzy innymi wszelkie stany kliniczne objawiające się występowaniem dolegliwości bólowych pleców bez względu na wiek pacjenta (po wyeliminowaniu tzw. czerwonych flag). Szczególnie warto udać się do osteopaty wtedy, gdy stosowanie farmakoterapii jest ograniczone lub niewskazane, np. u kobiet w ciąży.