Osteopatia i żywienie optymalne (ŻO)

Osteopatia i żywienie optymalne (ŻO)

Nawyki żywieniowe i ruchowe są nieodłączną częścią naszego życia. Ruch jest naturalnym bodźcem dla naszego układu nerwowego, zatem powinien być stale obecny – w każdej formie i w takim natężeniu na jakie przygotowany jest nasz organizm. Jeśli nawyki ruchowe i żywieniowe są dla nas korzystne to sprawność, dobra kondycja ciała i ducha, umożliwiają nam dobre funkcjonowanie, czyli bycie ZDROWYM.

Jak osteopatia i ŻO mogą wspólnie oddziaływać na organizm człowieka?

Żywienie optymalne odpowiada za świadome dobieranie składników odżywczych oraz stosowanie odpowiednich proporcji pomiędzy białkami, tłuszczami i węglowodanami w przygotowywanych potrawach, natomiast za właściwy ruch całego ciała odpowiada osteopatia. Korzyści ze stosowania obu tych czynników wspomagają fizjologiczne procesy utrzymywania ZDROWIA.

Osteopatia i ŻO a profilaktyka

Wiemy, że zadaniem oddziaływań profilaktycznych jest, przede wszystkim, zapobieganie pojawiania się dolegliwości utrudniających funkcjonowanie w życiu codziennym. Doskonale wpisują się w tę kwestię zarówno ŻO jak i osteopatia. ŻO nie powinniśmy wprowadzać dopiero wtedy kiedy na coś chorujemy, czy też tylko na czas pozwalający pozbyć się choroby, ale po to, żeby dobrze się czuć i żeby organizm mógł dobrze funkcjonować. Analogicznie jest z osteopatią. Nie powinniśmy iść do osteopaty tylko wtedy, kiedy coś zaczyna boleć, ale powinniśmy iść przede wszystkim po to, żeby nie bolało. Postępowanie osteopatyczne umożliwia utrzymanie ruchu, który widać jak i tego, którego nie widać, po to żeby móc swobodnie funkcjonować. A przecież profilaktyka to nic innego jak podtrzymywanie ZDROWIA.

Jaką korzyść może mieć dla nas połączenie ŻO i osteopatii?

Najlepiej zobrazuje to wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. ŻO zapewnia nam najlepsze z możliwych „paliwo”, dzięki czemu powstaje najlepsza energia. Wiemy również, że w procesy wykorzystania pokarmu do jej pozyskiwania zaangażowany jest cały układ pokarmowy. Z osteopatycznego punktu widzenia, właściwa możliwość ruchu wszystkich narządów wewnętrznych jamy brzusznej umożliwia najefektywniejsze procesy trawienne. W związku z powyższym praca osteopatyczna ze strukturami stabilizującymi narządy wewnętrzne zapewnia im najlepsze warunki pracy. W skrócie – właściwy pokarm i swobodny ruch narządów wewnętrznych pozwala na właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto praca osteopatyczna, przyczyniając się do poprawy warunków krążenia płynów (m.in. krwi, limfy), zapewnia lepszą dystrybucję substancji odżywczych do każdej komórki naszego ciała. Przekłada się to na ich lepszy metabolizm i procesy pozyskiwania energii. Fakt ten znowu wskazuje na pozytywny wpływ jednoczesnego oddziaływania ŻO i osteopatii – ŻO zapewnia najlepsze „paliwo” a osteopatia umożliwia jego efektywniejsze wykorzystanie.

Znaczenie osteopatii i ŻO dla zdrowia człowieka

Organizm ludzki jest doskonałą „biomaszyną”, która wymaga otoczenia dobrymi warunkami zewnętrznymi (środowisko, w jakim się znajduje) i dobrymi warunkami wewnętrznymi (swoboda ruchu płynów i narządów wewnętrznych) oraz potrzebuje najlepszego „paliwa” dostarczanego do procesów fizjologicznych. Biorąc pod uwagę fakt, iż za utrzymanie warunków ruchu odpowiednich dla ciała odpowiada osteopatia, a za dostarczanie mu najlepszego „paliwa” odpowiada żywienie optymalne to można kolokwialnie stwierdzić, że osteopatia i ŻO „jadą na tym samym wózku”. Podsumowując: poprzez poprawę efektywności energetycznej funkcjonowania organizmu wspiera fizjologiczne procesy ważne dla odzyskiwania i utrzymania ZDROWIA. Natomiast osteopatia umożliwia zachowanie swobodnego ruchu wszystkich struktur anatomicznych naszego ciała aby nic nie stanowiło przeszkody dla funkcjonowania w ZDROWIU.

Nie czekajmy aż coś nam zacznie dolegać!

Stosując ŻO i pilnując swobody ruchu naszego ciała dbamy o nasze ZDROWIE!

Zapraszamy do gabinetuosteopata Wrocław