Informacje zawarte w tym tekście stanowią uzupełnienie do wpisu na blogu pt. Ile potrzebnych jest wizyt u osteopaty?
Efekty postępowania osteopatycznego
To oczywiste, że każdy pacjent trafiający do osteopaty oczekuje jak najszybszych efektów terapii osteopatycznej. Jako osteopata z wieloletnim doświadczeniem w pracy wiem, że wprowadzenie indywidualnie dobranego postępowania osteopatycznego, które wywołuje zmiany w funkcjonowaniu organizmu pacjenta, nie zawsze przynosi zmiany utrwalone w czasie. Może mieć miejsce sytuacja, w której pacjent bezpośrednio po terapii doświadcza poprawy w jakości swojego funkcjonowania lecz po pewnym czasie wszystkie dolegliwości wracają do poziomu sprzed wizyty. Budzi to w pacjencie zrozumiałe zaniepokojenie o to, czy zastosowane postępowanie ma sens. Najczęściej wtedy, podczas kolejnej wizyty, z ust pacjenta padają słowa „niestety nic się nie zmienia” albo „niestety nie ma żadnej poprawy”.
Co w takiej sytuacji może zrobić osteopata?
Zrozumienie problemu umożliwia osteopatyczne spojrzenie na pojawianie się dyskomfortu/bólu. Jeśli dolegliwości nie są pochodzenia pourazowego to z olbrzymią dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że podstawowym generatorem bólu jest powtarzająca się, niewłaściwa, aktywizacja struktur anatomicznych naszego ciała. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do wytworzenia się niewłaściwych nawyków zachowań ruchowych, które odbierane są przez nasz układ nerwowy jako potencjalnie niebezpieczne. Zwykle mechanizm taki jest długotrwały i najczęściej prowadzi do powstania obronnej reakcji organizmu, której ostatecznym efektem jest ból utrudniający codzienne funkcjonowanie. Krótko mówiąc, ograniczenie swobodnego poruszania się naszego ciała przez dłuższy czas w efekcie ogranicza możliwości wykonywania najprostszych czynności dnia codziennego. A nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, że codzienna praca w pozycji siedzącej, czy też powtarzanie tych samych ruchów znacząco wpływają na opisany wyżej proces. Nie bez znaczenia są również stresy, których doświadczamy każdego dnia.
Praca własna pacjenta
Postępowanie osteopatyczne wprowadza zmiany w organizmie, które umożliwiają inne jego funkcjonowanie. W tym miejscu podkreślić należy niezwykle istotną rzecz. Mianowicie, jeśli dolegliwości tworzyły się latami to trwała zmiana nawyków ruchowych, które do nich doprowadziły, będzie wymagała dłuższego czasu. Pamiętajmy o tym! Bardzo wiele w tym procesie zależne jest od samego pacjenta. Zmiana zachowań ruchowych (zwłaszcza w pracy zawodowej), zmiana nawyków ruchowych towarzyszących nam codziennie, czy też wprowadzenie nawet niewielkich zmian w aktywności ruchowej (rekreacja), znacząco wzmocni efekt postępowania osteopatycznego i pozwoli cieszyć się nim długo.
Zapraszam do gabinetu.