
Osteopatia a prawidłowy rozwój ciąży
Postępowanie osteopatyczne wspiera fizjologiczny rozwój ciąży, o czym, z osteopatycznego punktu widzenia, pisałem tu. Należy pamiętać, że ciąża jest stanem fizjologicznym. Podczas jej prawidłowego przebiegu organizm kobiety wie najlepiej kiedy, jak i jakich zmian dokonywać, aby ciało funkcjonowało właściwie i tym samym umożliwiało dziecku niczym niezmącony rozwój. Postępowanie osteopatyczne jest również doskonałym wsparciem dla prowadzenia ciąży przez ginekologa-położnika. Szczególnie istotne jest to w drugim i trzecim trymestrze ciąży, kiedy to dziecko powiększa swoją masę i całe ciało kobiety musi się do tego dostosować.
We wspomnianym na początku tekście „Osteopatia dla kobiet w ciąży” przedstawiłem opis trymestrów ciąży. W każdym z nich mogą pojawiać się różne dolegliwości, które zaburzają fizjologiczny przebieg ciąży. Np. w pierwszym trymestrze może pojawiać się uczucie zgagi lub/i refluks. Wynika to ze zmniejszenia napięcia mięśnia zwieracza pomiędzy przełykiem a żołądkiem. Delikatnym postępowaniem osteopatycznym, ukierunkowanym na poprawę przestrzeni i tym samym możliwości ruchu w tej okolicy, uzyskuje się subiektywne odczucie poprawy.
Oto dolegliwości jakie, m.in., mogą pojawiać się w I trymestrze ciąży:
- nudności, wymioty
- zmęczenie, senność
- zgaga, zaparcia
- częste oddawanie moczu
Dolegliwości jakie, m.in., mogą pojawiać się w II trymestrze ciąży:
- obrzęki rąk i nóg
- bóle pleców
- zgaga, zaparcia, niestrawność
- zawroty głowy
Dolegliwości jakie, m.in., mogą pojawiać się w III trymestrze ciąży:
- bóle pleców
- zgaga
- częstomocz, popuszczanie moczu
- hemoroidy, żylaki i obrzęki kończyn dolnych
W celu zminimalizowania dokuczliwości lub uniknięcia pojawiania się możliwych dolegliwości charakterystycznych dla okresu ciąży, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia osteopaty. Zwłaszcza jeśli (co koniecznie należy podkreślić!) wynikają one z powodu mechanicznych zaburzeń funkcjonowania. Postępowanie osteopatyczne u kobiet w ciąży to prawdziwa profilaktyka! Ułatwia stworzenie organizmowi kobiety takich warunków, w jakich będzie on mógł wykorzystać wszystkie swoje fizjologiczne możliwości prowadzące do harmonijnego przebiegu i rozwoju ciąży.
Jednocześnie oczywistym powinien być fakt, że wszelkiego rodzaju pojawiające się dolegliwości należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem ginekologiem-położnikiem prowadzącym ciążę.
Pamiętajmy!
Istnieje możliwość wykorzystania postępowania osteopatycznego do wspomagania prawidłowego rozwoju ciąży.
Zapraszam do gabinetu.