Osteopata dla kobiet w ciąży we wrocławiu

Czas ciąży - osteopatia dla kobiet w ciąży

Ciąża to stan fizjologiczny. Z osteopatycznego punktu widzenia należy ten czas podzielić na trymestry, które odnoszą się do zmian zachodzących w organizmie kobiety:

I – endokrynny – na poziomie hormonalnym mają miejsce zmiany, które są konieczne dla przyjęcia dziecka i zapewnienia mu wszelkich warunków potrzebnych do rozwoju
II – pełnego rozwoju ciąży – kiedy to ciało dziecka już „tylko” rośnie a zmiany organizmu kobiety wynikają z konieczności dostosowania się do tego rozwoju
III – emocjonalny – związany z rozterkami emocjonalnymi kobiety związanymi ze zbliżającym się rozwiązaniem i tym, czy podoła nowym wyzwaniom związanym z opieką nad dzieckiem

W każdym z tych okresów mogą pojawić się dolegliwości bólowe wynikające z niepełnej, wzajemnie na siebie wpływającej synchronizacji zmian zachodzących w organizmach matki i dziecka. Jako osteopata, wykorzystując delikatne możliwości pracy manualnej, jestem w stanie przywrócić naturalną swobodę ruchu tkanek organizmu ciężarnej i tym samym umożliwić pełną harmonię zmian pomiędzy organizmem kobiety a Osteopatia zauważa, że anatomia ciała ludzkiego oraz jego funkcje są ze sobą ściśle powiązane. Tak długo jak pozostają one w równowadze, cieszyć się możemy dobrym zdrowiem. Zadaniem osteopaty jest zatem manualne diagnozowania i leczenie dolegliwości człowieka dla przywrócenia tej właśnie harmonii funkcjonowania całego organizmu. Czyni tak koncentrując się na aktualnych potrzebach chorego w połączeniu z aktualną wiedzą medyczną, chirurgiczną i położniczą.

Wskazania do terapii osteopatycznej

  • bóle pleców, bóle w obszarze miednicy (dysfunkcje stawów krzyżowo-biodrowych i spojenia łonowego)
  • problemy przy zmianach ułożenia ciała
  • dolegliwości kończyn (drętwienia – rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka ciężarnych; obrzęki; skurcze mięśni)
  • dolegliwości gastryczno-jelitowe (refluks, niestrawność, zaparcia)
  • dolegliwości związane ze swobodnym oddychaniem (zespół górnego otworu klatki piersiowej)
  • nawracające infekcje pochwy i sromu
  • osteopatyczne przygotowanie do porodu (relaksacja układu kostno-stawowego i tkanek miękkich)

Problemy z laktacją

Mogą pojawiać się w różnych okresach po porodzie, co ma związek zarówno ze zmianami w organizmie kobiety jak i noworodka. Np. w pierwszych dniach, kiedy to zmienia się jakość produkowanego pokarmu, z tzw. siary na płyn bardziej wodnisty, pojawiać się może uczucie mniejszego wypełnienia gruczołu piersiowego (jest to objaw fizjologiczny, który nie powinien wywoływać niepokoju u karmiącej), czy też kilka tygodni po porodzie, wraz ze wzrostem potrzeb pokarmowych u dziecka, które częściej domaga się karmienia, co przekłada się na zwiększenie laktacji i tym samym odczucie wypełnienia piersi (regularne przystawianie dziecka do piersi wspomaga i pozwala utrzymać fizjologię procesów zachodzących w organizmie kobiety karmiącej).

Na prawidłowy przebieg laktacji organizmu kobiety wpływ mają procesy hormonalne/emocjonalne i mechaniczne. Dla przebiegu prawidłowej laktacji ważny jest zarówno komfort psychiczny młodej mamy jak i drożność kanalików mlecznych gruczołu piersiowego. Niezależnie od tego, czy podstawą zaburzeń naturalnego procesu laktacji jest poziom hormonalny/emocjonalny czy też mechaniczny w terapii osteopatycznej, należy uwzględnić wszystkie te aspekty jednocześnie.

Z osteopatycznego punktu widzenia, wszelkie procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie człowieka zależne są od swobody ruchu zaangażowanych w te procesy przestrzeni ciała (obejmujące organy, tkankę łączną i płyny). Najprościej rzecz ujmując, osteopatia zajmuje się ruchem, którego nie widać. Mowa tu o ruchu, który odbywa się wewnątrz ciała człowieka a jego swoboda ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania całości – w tym konkretnym przypadku dla procesów laktacyjnych.

Jako osteopata, przy pomocy delikatnych oddziaływań na tkanki organizmu, jestem w stanie przywrócić harmonijne funkcjonowanie ciała człowieka a w tej konkretnej sytuacji m.in. przywrócić swobodny ruch klatki piersiowej (i związanych z tym procesem swobodnych ruchów powięzi), tak bardzo zależny od swobody ruchów narządów jamy brzusznej a ostatecznie poprawę przepływu płynów w organizmie i tym samym wpłynąć na procesy przywracające prawidłową laktację.

W związku z powyższym, jeśli pojawią się jakiekolwiek zaburzenia w laktacji odnoszące się do ilości pokarmu, bólu i/lub obrzęków piersi, warto skonsultować się z osteopatą, ponieważ wczesna interwencja może zapobiec wytworzeniu się stanu zapalnego wynikającego z zastoju a także niedopuszczenie do tego by obrzęk doprowadził do spłaszczenia brodawki i tym samym spowodował utrudnienia w chwytaniu jej przez karmione dziecko.

Na pewno właściwym byłoby jednoczesne sprawdzenie czy u dziecka nie występują czynniki mogące utrudniać prawidłowe ssanie piersi (problemy ze ssaniem).

Przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności po porodzie

Po porodzie powrót organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży (połóg) zajmuje teoretycznie 6-8 tygodni. W praktyce wygląda to różnie i jest zależne od wielu czynników. Podobnie, tak jak czas ciąży wiąże się ze zmianami ciała na wielu płaszczyznach (m.in. układ hormonalny, układ mięśniowo-szkieletowy) w związku z rozwojem dziecka i jego przyjściem na świat, tak połóg również jest czasem zmian, można powiedzieć „powrotnych”, które dodatkowo obejmują dno miednicy/krocze.

Jedną z najważniejszych, w początkowym okresie połogu, funkcji dla organizmu kobiety jest zapewnienie potomstwu pożywienia, co może wiązać się z wystąpieniem objawów świadczących o zaburzeniu procesów fizjologicznych (problemy z laktacją).

Kolejny aspekt to powrót macicy do rozmiarów sprzed ciąży. Jest on uzależniony od wielu czynników, m.in. od:

  • naturalnego karmienia – wydzielająca się wtedy oksytocyna przyspiesza obkurczanie się macicy
  • możliwości swobodnego poruszania się narządów jamy brzusznej – jest to bardzo ważne z osteopatycznego punktu widzenia, ponieważ ruch macicy ma miejsce w przestrzeni jamy brzusznej i jest zależny od swobody ruchów jelit; osteopata pracując wisceralnie (terapia tkanek miękkich jamy brzusznej) jest w stanie wpłynąć na ten ruch, jednocześnie łagodząc ewentualne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. zaparcia); pełna swoboda i naturalność ruchu narządów wewnętrznych jest również znacząca dla często pojawiających się w tym czasie dolegliwości związanych z bólem dolnej części pleców (bóle pleców).

Przez uwzględnianie wielu aspektów złożoności funkcjonowania organizmu człowieka (kobiety w okresie połogu) terapia osteopatyczna może znacząco wpłynąć na poprawę swobody ruchu tkanek (zwłaszcza kiedy miało miejsce przerwanie ich ciągłości – nacięcie krocza, cięcie cesarskie) i tym samym przyspieszyć naturalne procesy powrotu do stanu sprzed ciąży.

Wskazania do terapii osteopatycznej w okresie połogu:

  • problemy z laktacją
  • mobilizacje blizny po cięciu cesarskim i/lub epizjotomii (nacięcie krocza)
  • poporodowe nietrzymanie moczu
  • problemy ze swobodnym funkcjonowaniem
  • przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności 

Wszystkie omówione zagadnienia nie zawierają pełnego wyjaśnienia problemu i w razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny z osteopatą.