
Jakie uprawnienia ma osteopata?
Pomimo rosnącej popularności osteopatów, wciąż wiele osób ma wątpliwości co do korzystania z tego typu usług. Mogą one wynikać, między innymi, z braku wiedzy o rzeczywistych uprawnieniach osteopaty.
Jakie są uprawnienia osteopaty?
Uprawnienia osteopaty powinny być znane pacjentowi decydującemu się na wizytę w tego typu gabinecie. Ta wiedza pozwala uniknąć ewentualnych nieprzyjemności związanych z, ewentualnym, trafieniem na niewłaściwą osobę. Według europejskiej Informacji o zawodzie OSTEOPATA (323010), uprawnienia osteopaty są następujące:
„Osteopata posługuje się wiedzą stanowiącą przedmiot zainteresowań osteopatii – samodzielnej dyscypliny opieki zdrowotnej, w ramach której wykonuje się leczenie manualne u pacjentów z rozpoznaną dysfunkcją somatyczną. Osteopata stosuje leczenie w oparciu o zabiegi terapeutyczne zawarte w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD – 9 nr 93.6 Leczenie osteopatyczne.
Kto może być osteopatą?
Warto wiedzieć, że osteopatą w Polsce może zostać lekarz lub fizjoterapeuta po odbyciu 4 lub 5-letniego szkolenia (studia podyplomowe) z zakresu medycyny osteopatycznej i pomyślnym zdaniu egzaminu końcowego. Jest to więc czasochłonny proces zdobywania doświadczenia, które jest niezbędne do pracy z pacjentami. Po napisaniu i obronie pracy dyplomowej osteopata otrzymuje tytuł dyplomowanego osteopaty. W trakcie całego przebiegu kształcenia osteopata zdobywa wiele umiejętności manualnego oddziaływania na człowieka. Umożliwiają one korygowanie zaburzeń (dysfunkcji somatycznych) na wielu poziomach funkcjonowania organizmu – układu mięśniowo-powięziowego, nerwowego, krążenia, endokrynnego, emocjonalnego. Praca manualna osteopaty polega na zmianie warunków funkcjonowania/ruchu (zarówno tego, który widać, jak i tego którego nie widać) w ciele pacjenta. Działanie to finalnie prowadzi do zmiany możliwości krążenia płynów w całym organizmie.
Wizyta u osteopaty – czego się spodziewać?
W czasie pierwszej wizyty osteopata przeprowadza wywiad odnoszący się do stanu pacjenta i, w razie jakichkolwiek wątpliwości lub konieczności, zaleca wykonanie badań obrazowych (Rtg, USG, TK, MRI) lub przeprowadzenie specjalistycznych konsultacji lekarskich, które mogą wspomóc proces terapii osteopatycznej. Do kompetencji osteopaty należy również przekazanie pacjentowi informacji na temat postępowania do samodzielnego wykonania, odnoszącego się do aktualnych potrzeb pacjenta. Ponadto, osteopata może przedstawić opinię dotyczącą prowadzonego leczenia osteopatycznego.
Osteopata ma liczne uprawnienia, które zapewniają pacjentom bezpieczną i prawidłowo przeprowadzoną wizytę. Dodatkowo, wszystkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione już podczas pierwszego spotkania. Zainteresowany? Zapraszam do gabinetu Twojego osteopaty.