Przed wizytą u osteopaty każdy pacjent zastanawia się ile wizyt będzie koniecznych do rozwiązania problemu, do całkowitego pozbycia się dolegliwości…
Kiedy potrzebna jest pomoc osteopaty?
Otóż na całokształt funkcjonowania i samopoczucia człowieka wpływa wiele czynników: otoczenie w jakim żyje, tryb życia jaki prowadzi oraz jego nawyki żywieniowe. Tak jak każdy pacjent dla osteopaty jest jedyny i niepowtarzalny, tak samo proces powrotu do fizjologicznego funkcjonowania danego pacjenta jest bardzo indywidualny. Niezależnie od przyczyn prowadzących do zmian w jakości funkcjonowania organizmu, osteopata swoimi działaniami doprowadza do odbudowania zdrowia jak najbardziej zbliżonego do stanu przed pojawieniem się dolegliwości.
Pamiętajmy o tym, że wszystko, co dzieje się w ludzkim organizmie to procesy trwające w czasie. Wrodzone zdolności ciała do samonaprawy i samoleczenia (zgodne z zasadami osteopatii) początkowo zapewniają nam stałe funkcjonowanie bez jakichkolwiek dolegliwości. Jednak kiedy te zaczynają się pojawiać, oznacza to, że możliwości organizmu wyczerpały się i wymagana jest interwencja sił zewnętrznych, najlepiej osteopaty. Wspomnieć w tym miejscu należy o stanach pourazowych, które pojawiają się nagle i najczęściej w początkowej fazie wymagają zaopatrzenia uszkodzonych tkanek.
Wizyty u osteopaty – ile wizyt jest potrzebnych?
W związku z powyższym nie zawsze możliwa jest sytuacja, w której już po jednej wizycie u osteopaty ciało człowieka jest w stanie wrócić do funkcjonowania bez dolegliwości. Są przypadki, które wymagają ponownego działania osteopatycznego, np. w ciągu kilku tygodni od pierwszej wizyty.
Z mojego doświadczenia w wieloletniej pracy jako osteopata wynika bezsprzecznie, że, w zależności od wyjściowego stanu pacjenta, u dorosłych od pierwszej wizyty u osteopaty po jednym, dwóch lub trzech tygodniach pacjent wymaga wizyty kontrolnej. I to dopiero ona pozwala, na podstawie oceny dynamizmu zmian, określić termin kolejnej wizyty.
Od czego zależy liczba wizyt u osteopaty?
U kobiet w ciąży, mniej więcej na dwa do trzech tygodni przed terminem porodu, wskazane jest osteopatyczne przygotowanie ciała kobiety do rozwiązania. Jest to zazwyczaj terapia jednorazowa.
Dzieci wymagają indywidualnej oceny i w związku z większą dynamicznością zmian po terapii, wizyta kontrolna powinna odbyć się po około dwóch tygodniach od pierwszego spotkania w gabinecie osteopaty.
Natomiast w przypadku noworodków/niemowlaków, ustabilizowanie się zmian w organizmie maluszka zajmuje 10-14 dni od wizyty u osteopaty. W sytuacji kiedy utrzymują się jeszcze jakiekolwiek objawy niepokojące rodziców, wskazane jest powtórzenie terapii osteopatycznej.
Podsumowując ten temat, należy podkreślić, że w terapii osteopatycznej nie ma ściśle określonych ram odnoszących się do liczby wizyt i odstępów czasowych pomiędzy nimi, które konieczne są do pozbycia się problemu wyjściowego. Każdy pacjent oceniany jest przez osteopatę indywidualnie.
Zapraszam do gabinetu Twojego osteopaty.