Ile jest potrzebnych wizyt u osteopaty?

Przed wizytą u osteopaty każdy pacjent zastanawia się ile wizyt będzie koniecznych do rozwiązania problemu, do całkowitego pozbycia się dolegliwości…

Kiedy potrzebna jest pomoc osteopaty?

Otóż na całokształt funkcjonowania i samopoczucia człowieka wpływa wiele czynników: otoczenie w jakim żyje, tryb życia jaki prowadzi oraz jego nawyki żywieniowe. Tak jak każdy pacjent dla osteopaty jest jedyny i niepowtarzalny, tak samo proces powrotu do fizjologicznego funkcjonowania danego pacjenta jest bardzo indywidualny. Niezależnie od przyczyn prowadzących do zmian w jakości funkcjonowania organizmu, osteopata swoimi działaniami doprowadza do odbudowania zdrowia jak najbardziej zbliżonego do stanu przed pojawieniem się dolegliwości.

Pamiętajmy o tym, że wszystko, co dzieje się w ludzkim organizmie to procesy trwające w czasie. Wrodzone zdolności ciała do samonaprawy i samoleczenia (zgodne z zasadami osteopatii) początkowo zapewniają nam stałe funkcjonowanie bez jakichkolwiek dolegliwości. Jednak kiedy te zaczynają się pojawiać, oznacza to, że możliwości organizmu wyczerpały się i wymagana jest interwencja sił zewnętrznych, najlepiej osteopaty. Wspomnieć w tym miejscu należy o stanach pourazowych, które pojawiają się nagle i najczęściej w początkowej fazie wymagają zaopatrzenia uszkodzonych tkanek.

Wizyty u osteopaty – ile wizyt jest potrzebnych?

W związku z powyższym nie zawsze możliwa jest sytuacja, w której już po jednej wizycie u osteopaty ciało człowieka jest w stanie wrócić do funkcjonowania bez dolegliwości. Są przypadki, które wymagają ponownego działania osteopatycznego, np. w ciągu kilku tygodni od pierwszej wizyty.

Z mojego doświadczenia w wieloletniej pracy jako osteopata wynika bezsprzecznie, że, w zależności od wyjściowego stanu pacjenta, u dorosłych od pierwszej wizyty u osteopaty po jednym, dwóch lub trzech tygodniach pacjent wymaga wizyty kontrolnej. I to dopiero ona pozwala, na podstawie oceny dynamizmu zmian, określić termin kolejnej wizyty.

Od czego zależy liczba wizyt u osteopaty?

U kobiet w ciąży, mniej więcej na dwa do trzech tygodni przed terminem porodu, wskazane jest osteopatyczne przygotowanie ciała kobiety do rozwiązania. Jest to zazwyczaj terapia jednorazowa.

Dzieci wymagają indywidualnej oceny i w związku z większą dynamicznością zmian po terapii, wizyta kontrolna powinna odbyć się po około dwóch tygodniach od pierwszego spotkania w gabinecie osteopaty.

Natomiast w przypadku noworodków/niemowlaków, ustabilizowanie się zmian w organizmie maluszka zajmuje 10-14 dni od wizyty u osteopaty. W sytuacji kiedy utrzymują się jeszcze jakiekolwiek objawy niepokojące rodziców, wskazane jest powtórzenie terapii osteopatycznej.

Podsumowując ten temat, należy podkreślić, że w terapii osteopatycznej nie ma ściśle określonych ram odnoszących się do liczby wizyt i odstępów czasowych pomiędzy nimi, które konieczne są do pozbycia się problemu wyjściowego. Każdy pacjent oceniany jest przez osteopatę indywidualnie.

Zapraszam do gabinetu Twojego osteopaty.

PS. Dopełnieniem tego wpisu jest tekst na blogu pt. „Osteopatia i zmiana nawyków ruchowych„. Zapraszam do zapoznania się z tekstem.